יום ראשון, 14 בפברואר 2016

כסף בחיי נישואין – מיוחד ל Valentine’s day


כל מי שהתחתן אי פעם יודע שאהבה היא לא רק לבבות, ורדים אדומים ושוקולדים.
בחיי נישואין נתקלים לא פעם גם בנושאים פחות פוטוגניים ומדוברים, ואין ספק שאחד העיקריים בהם הוא כסף. אם נרצה או לא נרצה הכסף הוא מוטיב מרכזי בחיינו, וזוגיות וכסף כרוכים אחד בשני.

מחקרים מראים שוויכוחים על כסף ולחץ כלכלי הם אחת הסיבות העיקריות לגירושין, וגם אצלי במשרד, לא פעם זוגות מגיעים עם דילמה כלכלית, ותוך כדי תהליך הייעוץ צפות האשמות הדדיות, כעסים ובעיות בזוגיות, והכל סביב הכסף. זה לא מפתיע כשמבינים שבעולמו הפנימי של כל אחד מבני הזוג הכסף משחק תפקיד שונה, ולכל אחד לאמונות מקדימות על כסף. אצל אחד הכסף מביא ביטחון, והיעדר השליטה בכסף מעורר לחצים. אצל השני דווקא התעסקות עם כסף היא שיוצרת מתח והוא היה מעדיף שמישהו אחר יתעסק עם הכסף, רק לא הוא.
כמי שנמצאת בזוגיות מוצלחת יותר מ-19 שנה, אני כבר יכולה להגיד שזוגיות זה לא גן של שושנים, לא כל יום מלקקים כאן דבש, וכמעט כמו כל משפחה, גם אנחנו ידענו כמה עליות ומורדות כלכליים במהלך השנים, אבל יש כמה שיעורים שלמדתי במשך הזמן, גם מהזוגיות הזו וגם מאלו שהיו לפניה.
לכבוד יום האהבה כתבתי כמה מהמסקנות שהתגבשו אצלי במהלך השנים, מחיי הנישואין שלי וממפגשים עם זוגות רבים, בתקווה שתוכלו לקחת משם משהו למערכת היחסים הזוגית שלכם, וגם למערכת היחסים שלכם עם הכסף.

  1. דברו על כסף

הכסף נוכח בחיינו יום יום ושעה שעה. כשאנחנו יוצאים לקניות, כשאנחנו לוקחים החלטות, כשהילדים מבקשים שנקנה להם, או מספרים לנו שלכל החברים כבר יש, וכמובן כשמגיעים החשבונות, או יום המשכורת. בין אם נרצה זאת ובין אם לאו, לכסף יש חלק נכבד ביומיום שלנו.
אנשים רבים נמנעים מלדבר על כסף ובטוחים שדיבורים על כסף "מכבים" את האהבה.  הם מעדיפים לא לדעת מה המצב בחשבון הבנק, אילו הוצאות צפויות להם, או אפילו לקחת החלטות שקשורות בהוצאות גדולות. אבל אז מגיעים למצב של בלאגן בחשבונות ואין ברירה אלא להתמודד עם האמת ולהתחיל לעשות סדר בבלאגן. הסדר מתחיל בלדבר על זה עם בן הזוג. כשמדברים על הכסף, אפשר להבין אחד את השני, להתעדכן מה השתנה, לקבוע מטרות משותפות וגם להתמודד יחד עם קשיים.

  1. קבעו מטרות משותפות

כל משפחה צריכה שיהיו לה מטרות משותפות. החליטו יחד מה המטרות שלכם – חופשה שנתית, החלפת רכב, שיפוץ, מעבר דירה וכו'. על מנת להגיע להישגים כלכליים, עבדו יחד כצוות עם מטרות משותפות וחזון משותף.
אתם לא חייבים להסכים על הכל, אבל עבור המטרות שעליהן אתם כן מסכימים החליטו על תוכנית פעולה ופעלו לפיה.
הרבה יותר קל להגיע למטרות אם שניכם תהיו מודעים אליהם ותרצו אותם ותעבדו "באותו ראש", מאשר אם כל אחד ימשוך לכיוון שונה.

  1. צרו מערכת יחסים עם הכסף

זוגות הרבה פעמים משלימים אחד את השני ביחס שלהם לכסף – אחד בזבזן והשני חסכן, אחד רוצה הכל כאן ועכשיו, והשני חושב רק על העתיד, אחד "שר האוצר" ומנהל את הכסף ולשני אין מושג איך נראה חשבון הבנק. מה התפקיד שלך במאזן הזה? ומה תפקידו של בן הזוג? ניגודים הרבה פעמים יוצרים התנגשויות, אולם מודעות של בני הזוג ל"אופי הפיננסי" אחד של השני, עוזר להגיע להבנות בנושאים כלכליים, ולהתאזן בקו האמצע.

  1. נהלו יחד תקציב

כלכלת המשפחה שונה מאוד ביחיד ובזוג. בתקופת הרווקות כל אחד היה אחראי לתקציב שלו, לחשבון הבנק שלו וגם לטעויות שלו. כאשר חיים בזוג, האחריות משותפת ושני בני הזוג, או בעצם המשפחה כולה נושאים בתוצאות – הן בתוצאות החיוביות והן בתוצאות של טעויות או תקופות קשות. כאשר חיים ללא תקציב, עלול לקרות מצב של פיזור אחריות, בו כל אחד מבני הזוג סומך על בן הזוג השני שינהל את העניינים ובפועל אף אחד לא עושה זאת והדברים נופלים בין הכסאות. ברגע שיש תקציב שמקובל על שני בני הזוג, כל אחד מרגיש אחראי עליו ודברים זזים בכיוון הנכון.


  1. קבעו תקציב אישי

בטח תגידו שעם כל התכנון והתקציב לא נשאר מקום לספונטניות, ובכלל, אולי אתם לא רוצים לשתף את בן הזוג בכל הוצאה, וזה ממש בסדר. לשם כך מגדירים לכל אחד מבני הזוג תקציב אישי, שאיתו הוא עושה כאוות נפשו – יוצא עם חברים, חוסך לגאדג'ט יקר, לסדנא כיפית לאו כל הוצאה אישית אחרת. מדובר בסכום לא גבוה, שגובהו עד 5% מההכנסה החודשית, שמחולקים בין בני הזוג.

יש לכם רעיונות וטיפים נוספים שעוזרים לכם בניהול הכסף שלכם? אשמח אם תשתפו בתגובות