יום ראשון, 30 באפריל 2017

הגדלת הכנסה בעסק – למה, כמה ואיך?


השבוע, בתקופה שבין חג החירות ליום העצמאות, חשוב לי לדבר על עצמאות כלכלית לבעלי עסקים, שרבים מהם חולמים על עצמאות כלכלית, על הגשמת חלומות, חופש וביטחון, אולם לא מאמינים שזה אפשרי. 


כשחושבים על איזון כלכלי, לרוב חושבים על קיצוץ או התייעלות בהוצאות, אולם דווקא אצל עצמאים, האפשרויות להגדלת הכנסה רבות. כעצמאים, אתם בוודאי בטוחים שאתם עושים את המקסימום האפשרי, אבל מספיק לקרוא את שני הסיפורים, של רונית ושל ניר, כדי להבין שאת תקרת הזכוכית אפשר להזיז.
כמו מרבית העסקים הקטנים, גם רונית, קוסמטיקאית מחולון, בעלת קליניקה מצליחה שעובדת כעצמאית קרוב לעשור, וגם ניר, שעוסק במוזיקה, התגלגלו מחודש לחודש, ואף פעם לא היו בטוחים כמה רווח נשאר להם לאחר ההוצאות השוטפות ותשלומי המיסים. הם גם לא ידעו כמה כסף יישאר להם בסוף החודש לצורכי המשפחה ואי הודאות הן במישור העסקי והן במישור המשפחתי הלחיצה אותם. זה העלה אצלם שאלות לגבי יכולת הקיום של העסק לאורך זמן והכניס את חשבונות הבנק המשפחתיים שלהם למינוסים ולהתחייבויות גבוהות.
כאשר אחד מבני הזוג עצמאי, החיבור הכלכלי בין הבית לעסק הוא בלתי נמנע, גם אם החשבונות נפרדים. אם הצד הפיננסי בעסק ינוהל כראוי, גם הבית ייהנה מיציבות כלכלית, ולעומת זאת, אם תהיה אי ודאות כלכלית בעסק, זה כמובן ישליך גם על המצב הכלכלי בבית. 
לכן, אחד הדברים החשובים לעצמאים כדי לפזר את הערפל ולהבהיר מה הצורך הכלכלי של המשפחה הוא לבנות תקציב משפחתי. תקציב כזה מבהיר מהי ההוצאה המשפחתית הנדרשת, וממנו ניתן להבין מהי ההכנסה שדרושה למשפחה. הכנסה זו הנדרשת מבעל העסק היא היעד הכספי המינימלי (נטו) אליו צריך לשאוף.

איך להגדיל הכנסה

רונית הקוסמטיקאית, שהתגרשה לפני כמה שנים, חוותה קושי כפול. בבית, ילדיה בגרו, והכנסתה ממזונות ירדה משמעותית, בעוד שההוצאות נשארו גבוהות. בעסק – בעל הקליניקה העלה את שכר הדירה, כך שרונית נאלצה להתמודד עם הוצאות גבוהות והכנסה משפחתית נמוכה מבעבר.
כאשר הבינה שהמפתח ליציאה מהמצב שנקלעה אליו הוא להגדיל את ההכנסה באופן מיידי, הגדרנו את ה"איך" – איך רונית יכולה לייצר הכנסה נוספת של 7,000 ₪ בחודש?
רונית עשתה כמה פעולות במקביל – אחד, התחילה מייד להתקשר ללקוחות עבר והזמינה אותם לטיפול בהטבה מיוחדת. כך הגיעו בחודש הראשון, מדי שבוע שלוש לקוחות שחלקן גם רכשו כרטיסיות להמשך טיפול. כך שבטווח המיידי, ההכנסה עלתה ותזרים המזומנים השתפר.
לטווח הארוך, חשבנו כיצד ניתן לנצל את המשאבים הקיימים של רונית כדי לייצר הכנסה נוספת. המשאב הזמין והיקר ביותר שלה הוא הקליניקה, שפועלת רק בחלק מהזמן. הפתרון כאן היה להשכיר את הקליניקה בשכירות משנה לבעלות עסקים מתחום היופי, שמשלימות את הפעילות של רונית – מניקור ופדיקור, הסרת שיער ואיפור קבוע. השכרת ארבע משמרות בשבוע מכניסות לרונית סכום קבוע מדי חודש, שאינו תלוי בעבודתה, ויותר מזה, לקוחות חדשים הגיעו לרונית דרך שוכרות המשנה שלה. כך שגם קהל לקוחותיה גדל.
אם ברצונך להגדיל הכנסה, מומלץ מאוד לכתוב מה היעד שלך.
הגדרת המטרה בכתב היא כלי כל כך עוצמתי, שיש סיכוי שהיא בלבד תשנה את התוצאות העסקיות שלך באופן דרמטי.
מה ה"למה" שלך?


למה חשוב לך להגיע למטרה הזו? האם כדי לייצר רווחים משמעותיים בעסק, ולבסס את מעמדו?
אולי כדי להגדיל את ההכנסה המשפחתית ולאפשר לכם לצבור נכסים, או להעלות את רמת החיים?
הבנת ה"למה" שלך יסייע לך להשיג את מטרתך.
עבור ניר המוזיקאי, ה"למה" היה מאוד ברור – נמאס לו לקבל טלפונים מהבנק בכל 15 לחודש! זה הכניס אותו ללחץ, פגע בשינה שלו והפריע לו להתרכז בעבודה. כל כך נמאס לו, שמרגע שהבין שדרושה לו הכנסה נוספת של 6000 ₪ בחודש, כדי למנוע את הטלפונים האלו, מצא עוד באותו שבוע תלמידים נוספים לשיעורים פרטיים, שייצרו לו את ההכנסה החסרה. מאז עברה כבר כמעט שנה, והכנסתו גדלה באופן עקבי בכ- 10% בחודש.


לשבור את תקרת הזכוכית

גם רונית וגם ניר, הגדילו את הכנסות העסק שלהם בצורה משמעותית ושברו את תקרות הזכוכית שלהם ברגע שקבעו מטרה והתחייבו עליה. זה קורה הרבה לבעלי עסקים ותמיד מזכיר לי את הסיפור על מחסום 4 הדקות של ריצת המייל. במשך שנים רבות האמינו רופאים וספורטאים שאי אפשר לרוץ מייל בפחות מ 4 דקות. זו היתה אמונה כל כך רווחת עד שהאמינו שמדובר במגבלה פיזיולוגית של ממש. עד שבשנת 1954 שבר רוג'ר בניסטר את מחסום 4 הדקות, ואחריו, לאחר שנשברה האמונה המגבילה, נשבר השיא פעמים נוספות. הסיפור הזה ממחיש יותר מכל, עד כמה האמונות המגבילות שלנו משפיעות על ההצלחה שלנו.ומהו מחסום ה-4 דקות שלך? מה יאפשר לך לשבור אותו?*   *   *   *   *   *   לכבוד יום העצמאות, התקבצנו כמה יועצות לכלכלת המשפחה לבלוג-הופ. 
מה זה אומר? שכל אחת מאיתנו כתבה פוסט מיוחד לעצמאים בעלי עסקים, מנקודת המבט שלה. 

איה תמרי כתבה על הפרדת חשבונות - חשבון בנק נפרד לבית וגם לעסק

דבי קצב כתבה על ניהול ספקים כמו גדולים - גם בעסק קטן

רותי שרון כתבה על תכנון וניהול תקציב בעסק הקטןמה זה עצמאות כלכלית בשבילך?
מה יאפשר לך להגיע לעצמאות כלכלית?

מוזמנים לשתף אותי כאן למטה בתגובות


2 comments:

 1. פוסט נהדר, אהבתי במיוחד שאת מראה להגדיל הכנסות זה לא דבר כזה מסובך, פשוט צריך לדייק את ה-למה? ולמצוא את האיך.

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון, שרון. זה בדיוק ככה :-)
   יכולה לספר לך שגם אני עושה את זה בעסק שלי אחת לכמה חודשים, וזה עובד נפלא

   מחק